Depresyon
15 Mayıs 2020
Hipnoterapi
14 Mayıs 2020

Cinsel Terapi

Cinsel Terapi

Cinsel terapi, çiftlerin yaşamış oldukları cinsel sorunların uzman psikiyatri ve doktorlar aracılığı ile tedavi edilmesine denmektedir. İnsanın cinselliğinin etkilendi bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar; sosyal ve psikolojik etkenler olabilir. Cinsellik yalnızca cinsel organ ile sınırlandırılamaz. Cinsellik ile ilgili yerleşmiş olan bazı duygu, düşünceler vardır. Cinsel terapi tedavisinde öncelikle kişinin yaşamış olduğu sosyal ve psikolojik bazı sorunlara bakılmaktadır. Daha sonra bu sorunların cinselliği nasıl etkilediği ile ilgili araştırma yapılır. Bunun için uzman bir psikiyatriye başvurulabilir. Tedavi de gerekli olan ilaç tedavisi veya size en uygun uzman psikiyatriye yönlendirilirsiniz.

Cinsel Terapi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer cinsel sorununuz, tıbbi veya biyolojik bir nedene bağlı ise tedaviniz için belirli ilaç veya diğer tıbbi tedaviler önerilmektedir. Böyle bir durum ile karşı karşıya geldiğiniz de tedaviniz ya doğum uzmanı ya ürolog ya da kadın hastalıkları tarafından yapılır.
Yaşamış olduğunuz cinsel sorun psikolojik etkenlere dayanıyor ise o zaman durumun tedavi yöntemi de farklılık gösterir. Psikolojik nedenler ile yaşanan cinsel rahatsızlık için terapi uygulanması gerekir. Bunun için de cinsel terapiler konusunda uzmanlaşmış olan uzman psikiyatri ve klinik psikologlarından yardım alabilirsiniz.

Cinsel Terapi Tedavilerinde Neler Yapılır?

Cinsel tedaviler genel olarak muayenehane, hastane ve psikoterapi oturumları yardımı ile yapılmaktadır. Cinsel terapiler, alanında uzmanlaşmış olan doktorlar ve psikologlar tarafından yapılmaktadır. Cinsel tedavi için başvuran kişinin eğer cinsel eşi bulunuyor ise, cinsel eşi ile birlikte başvurması gerekmektedir. Bu durum tedavi için alınan başarı oranını artırmaktadır. İlk olarak her iki bireyin cinsel sorunları ayrı ayrı dinlenir. Sorunun tedavisi için çift beraber olarak tedai göremeye başlar.

Cinsel Terapi Tedavilerinde Neler Yapılmaz?

Cinsel terapiler için tedavi süreleri belirlenmiştir. Cinsel terapi tedavi yerleri ise hastane, psikoterapi oturumları ve klinikler olmalıdır. Buradan başka yerlerde cinsel terapi tedavisi görülemez. Tedaviler ise belli bir bilimsel kanıta dayalı olmalıdır. Cinsel terapi tedavisinin bilimsel amaçlara uygunluğu kadar ahlak kurallarını da uygun olarak yapılması gerekir. Tıp ahlakına aykırı olan hareketler yapılmaz.
Cinsel terapide terapistin özellikleri şunlardır:
  • Cinsel terapist hukuka, ahlaka aykırı davranmamalıdır.
  • Cinsel terapist kendi düşüncelerine önem vermeyerek her şeye saygı duyulmalıdır.
  • Cinsel terapist olan kişi hastasının menfaatini korumalıdır.
  • Cinsel terapist, hastasına uygulanacak her türlü tedaviyi açıkça dile getirmelidir.
Bu durumlar hem cinsel terapi görecek kişi için önemlidir. Hem de cinsel terapi tedavisini gerçekleştirecek kişi için büyük önem arz etmektedir.