SANATLA TERAPİ ÇOCUK ATÖLYESİ
23 Mayıs 2020
YÖNETİCİ KOÇLUĞU
21 Mayıs 2020

ÇOCUK NEFES EĞİTİMİ

Atölyeler > ÇOCUK NEFES EĞİTİMİ

ÇOCUK NEFES EĞİTİMİ

Doğru nefes almayı öğrenmenin yaşı yok. Ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi sonuçlar vermektedir.. Son senelerde gerek anaokullarında gerekse ilköğretimlerde çocuklara doğru nefes teknikleri öğretilmeye başlanmıştır.
Çocuklara yönelik nefes çalışmalarında en önemli olarak beden ve düşünce birlikteliğinin ortaya çıkardığı duyguların kontrolü söz konusudur. Çocukları hastalıklardan korumak; doğru ve yeterli nefes almayı ve nefes boşlukları oluşturmayı alışkanlık haline getirmekle mümkündür. Onları okullarından ve yaşamdan alıkoyan en önemli hastalıklar bademcik ve lenf bezlerinin iltihapları, faranjit, larenjit, nezle ve grip gibi nefes yolu rahatsızlıklarıdır.
Nefes Teknikleri devamlı hareket halindeki çocuğun ihtiyacı olan enerjinin karşılaması için yeterli oksijen alımını mümkün kılar. Çocuk nefes teknikleri uygulayarak beyin başta olmak üzere tüm dokulara oksijen taşınmasını mükemmel hale getirir. Bu durumda yeterli oksijen ve şeker ihtiyacı karşılanan beyin, gelişmekte olan çocukta tam kapasite ile çalışır. Öğrenme kolaylığı, konsantrasyon, motivasyon ve hafıza kullanımı açısından en iyi duruma gelir. Çocuğun okuldaki öğrenme limiti en üst düzeye çıkar.
Çocuğun nefes eğitimine mutlaka özen gösterilmeli ve nasıl başlarsa öyle gideceği bilinmelidir. Bu konuda eğitim almış olan nefes terapistlerinden yardım almak çocuğun fizik sağlığı, duygusal yaşamı ve psikolojisi üzerinde inanılmaz faydalar sağlayacak ve gelişimini hızlandıracaktır.

Öğrenciler, doğru nefes alıp vermeyi öğrendiğinde ne oluyor?

Doğru nefes teknikleri sayesinde öğrenci, zihnen ve bedenen derse, bilgiyi almaya ve anlamlandırmaya hazır hale gelmektedir. Böylece öğrenci, öğreniyor ve öğrendiğini fark ediyor. Öğrencilerle yaptığımız çalışmalarda gördük ki, öğrenci derse başlamadan önce kullanılan nefes tekniklerinden sonra, öğrenciler değişimi kendilerinde hissedip, kendilerini rahatlıkla ifade edebilir konuma gelebilmektedirler.
Nefes tekniklerini öğrenen öğrenciler, egzersizleri evde ders çalışırken de kullanabilmektedirler. Nerede, ne zaman ve hangi tekniklerin onları rahatlattığını öğrendiklerinde başarıları ve motivasyonları artıp, farkındalıkları gelişmektedir.

Öğrencilerin Nefes tekniklerine neden ihtiyaçları var?

Çünkü öğrenci tek başına öğrenmeyi öğreniyor. Nefes teknikleri, öğrencinin kendine güvenmesini, heyecanını kontrol altına almasını sağlıyor. Genelde öğrencilerin çok sık söylediği bir şey var “derste anlıyorum ama eve gidince hiçbir şey yapamıyorum, soruları çözemiyorum”. İşte, bu gibi durumlarda nefes teknikleri daha fazla önem kazanıyor. Çünkü öğrenciyi motive ederek odaklanmasını kolaylaştırıyor, okuduğunu anlama becerisini arttırıyor ve dikkat dağınıklığını ortadan kaldırıyor.
Artık bilgi çağındayız. Zamanın zengini, bilgi sahibi olan kişidir. Amacımız; Kendine güvenen, farkındalığı gelişmiş ve bilgiyi arayan, öğrenmeyi öğrenen öğrenciler yetiştirmek. Birbirinden farklı özellikteki çocuklara, tüm potansiyellerini en iyi şekilde nerede, nasıl ve hangi amaçlara yönelik kullanabileceklerini öğretmektir. Bu nedenle ön adım olarak nefes teknikleri ile tanışıp öğrencilerimizi de bu tekniklerle tanıştırmalıyız. Her nefes, bir farkındalıktır. Çocuklara en iyi vitamin, nefestir.
Unutmayın “Bir çocuk değişir, dünya değişir.”