Cinsel Terapi
15 Mayıs 2020

Hipnoterapi

Hipnoterapi

Dünya Sağlık Örgütü tarafından resmi psikoterapi yöntemleri arasında bulunan hipnoterapi, ilk olarak İngiliz Tıp Kurulu tarafından 1953 senesinde tıbbi amaçlar güdülerek kullanılmıştır. Daha sonra Dünya Sağlık Örgütü tarafından da resmi olarak psikoterapi yöntemi ilan edilen terapi çeşidi, ülkemizde de Sağlık Bakanlığı onayı ile tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Hipnoterapi Kimlere Yapılabilir?

Gündelik yaşam sırasında farkında olmayan birçok hipnoz durumu ile karşı karşıya kalan insan vücudu, bir gün içerisinde birçok kez hipnoz etkisine kapılır. Çok sevilen bir müzik dinleme, televizyon seyretme ya da bir çocuğun oyuncakları ile oynadığı sırada ebeveynlerini duymaması gibi birçok durum, aslında gündelik hipnoz sınıfına girmektedir. Hipnoterapi de bu gibi zararsız ve tedavisel amaçlı hizmetler için psikolojik anlamda terapi ihtiyacı bulunan kişilere, uzmanlar eşliğinde yapılabilmektedir.

Hipnoterapi'nin Faydaları

Hipnoterapi, ilaç tedavisine geçilmeden veya ilaç tedavisinin cevap vermediği durumlarda ekstra bir alternatif tedavi yolu olarak birçok psikoterapi uzmanı tarafından tercih edilmektedir. Hipnoterapinin hastalara sunduğu birçok avantaj bulunurken, en belirgin olanları şunlardır;
  • Ağrısız ve yan etkisiz bir şekilde tedavi sonuçlanır.
  • Yüksek oranda tedavi başarısının bulunması nedeni ile sıkça tercih edilmektedir.
  • Bilinçaltında yatan ve psikolojik sorunlara sebebiyet veren birçok hastalığın sebebi bulunur.
  • Tedavi edilmek istenen hastalık dışında ekstra sorunlar da belirebilir.
Hastalara ve tıp çalışanlarına sunduğu bu gibi avantajlar ile terapi kollarında sıkça tercih edilen Hipnoterapi, birçok hastayı iyileştirmiştir.

Hipnoterapinin Beyine Zararı Var mıdır?

Hipnoterapi sırasında beyin, yapılan terapiye direnç göstererek işlemi uzatabilir. Ancak bu gibi gösterilen dirençler, hastanın bilinçaltına dair daha fazla bilgi sunduğundan tercih edilen senaryolar arasındadır. Hasta hipnoterapi sonrasında hiçbir yan etki ve ağrı bulunmadan sanki hiçbir tıbbi tedavi işlemi uygulanmamış gibi sağlık kliniğinden ayrılabilmektedir.

Hipnoterapinin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Hipnoterapinin etkisi, beynin sol lobunda işlediğinden kesinlikle geçici bir etkiye sahiptir. Kişi bilinçaltında duymak istemediği bir takım sözcükleri hipnoterapi sırasında rahatlıkla kurarak koruma kalkanlarını indirmiş olur. Bu sayede kısa sürede tamamlanan hipnoterapinin etki süresi genellikle seans içerisinde geçirilen süre kadardır.