KARİYER KOÇLUĞU
21 Mayıs 2020
PERFORMANS KOÇLUĞU
21 Mayıs 2020

İLİŞKİ KOÇLUĞU

Koçluk ve Danışmanlık > İLİŞKİ KOÇLUĞU

İlişki Koçluğu nedir?

İlişki koçluğu, insanların kişisel ilişkilerinde daha fazla tatmin bulmasına yardımcı olan bir yaşam koçluğu uzmanlığıdır. Bir ilişki koçu, ilişki hedefleri belirlemenize, mevcut ilişkilerinizi anlamanıza, evliliğinizin içinde gelişmenize ya da uzun vadeli romantizminizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olabilir.
İlişki koçları, romantik ilişkilerden aile ilişkilerine ve arkadaşlıklara kadar çeşitli ilişki dinamiklerinde deneyim ve eğitime sahiptir.
Bazı ilişki koçları için, bir ilişkide her iki kişi çalışmak gerekli değildir. Koçluk, danışanların acı verici düşüncelerini bırakmalarına ve kendi ilişki vizyonlarını oluşturmalarına yardımcı olur. Bu, danışanların eşlerinin koçluk sürecine katılmadan bile tatmin edici bir ilişkinin tadını çıkarabileceği anlamına gelir.
İlişki koçları henüz ilişkisi olmayan kişilerle de çalışır. Sorunlu ilişki öyküsü olanlar, bir ilişkide ne istediklerini bilmekte zorluk çekenler veya sadece biriyle daha derin bir bağlantı kurma çabası olan kişilerle de çalışır.
İlişki koçları, tıpkı yaşam koçları gibi, kişinin performansını ilişkide en yükseğe çıkarır.
Bir ilişki koçu, bir ilişkiden ne istediğinizin özünü hızlı bir şekilde ortaya çıkarmanıza ve acı verici konuların üstesinden gelmenize yardımcı olurken aynı zamanda gerçek arzularınızı keşfetmenizde size rehberlik eder.

İlişki Koçluğu "Çift Terapisi" ile Aynı mıdır?

İlişki koçluğu “çift terapisi” değildir, tıpkı yaşam koçluğu psikoterapi olmadığı gibi.
İlişki sorunları yaşıyorsanız, bir koç düşüncelerinizi temizlemenize, biraz perspektif kazanmanıza veya ilham verici yeni hedefler belirlemenize yardımcı olabilir.
İyileşmemiş birçok çocukluk yaraları varsa, bir koç sizi geçmiş travma ile çalışma konusunda uzmanlaşmış bir terapiste yönlendirecektir.
Terapiden farklı olarak, ilişki koçluğu nadiren çocukluk hikayenizi anlatmanızı gerektirir. Onun dışında ancak şu anda bulunduğunuz yerle barışı bulmanıza yardımcı olabilir.

Bir İlişki Koçu Evliliğimi veya İlişkimi Kurtarabilir mi?

İlişki koçluğu aşk düğümlerinin çözülmesine yardımcı olabilir, ancak bu evlilikleri veya ilişkileri "kurtarmak" anlamına gelmez. Koçluk ilişki sorunlarını netleştirir - kontrol edebileceğimiz şeyi yapamayacağımız şeyle ayırır. Kızgınlığın, korkunun ve kaçınmanın gizli köşelerine farkındalığın parlak ışığını getirir.

Bir İlişki Koçu Ailemi Birlikte Tutmama Yardımcı Olabilir mi?

İlişki koçları ailelerin acı verici sorunları çözmelerine yardımcı olur, ancak "aileleri bir arada tutma" sözü vermez. Koçluk, bir ailenin sorunlarını açık bir şekilde değerlendirilebilecek şekilde ortaya çıkarır. Örneğin, bireylerin ailede hangi parçayı dinlediklerini, işlerinin ne olduğunu ve bir başkasının işinin ne olduğunu görmelerine yardımcı olabilir.
Sadece bir aile üyesi bir koçla çalışmaya karar verse bile, eski acı verici duygular ele alındıkça üyeler arasındaki ilişkiler sıklıkla iyileşir.
Aileler koçluktan yararlanır, ancak bir aile, her birinin kendi endişeleri olan benzersiz bir gruptur. Bazı aileler koçluk sürecinde daha da büyüyebilir, bazıları ise büyüyemez.