Anksiyete(kaygı)
15 Mayıs 2020
Uçak Fobisini Anlamak
15 Mayıs 2020

İlişki Terapisi

Psikolojik Rahatsızlıklar > İlişki Terapisi

İlişki Terapisi

Özellikle aile arasındaki çatışmalar toplumumuzda olan en rahatsız edici durumlar arasında yer almaktadır. Hemen hemen her evlilik içinde büyük veya küçük sorunlar yaşanmaktadır. Bu nedenle çiftler hayal kırıklığına uğrayabilir ve evliliklerini sorgulayabilir. Fakat bu olumsuz olan durumu düzeltmek de mümkün olmaktadır. Çiftler bu durumu bazen kendi çabaları ve uğraşları ile bazen de profesyonel bir yardım alarak düzeltebilirler.

Hangi Noktada İlişki Terapisi Görmek Gerekir?

Hiçbir evlilik mükemmel olmamakla birlikte bazı zamanlar evlilik içerisindeki çiftler yardıma ihtiyaç duyabilmektedir.
İlişki Terapisi alma için uzun süreli veya kısa süreli bir evlilik yapmış olmanız gerekmez. Ülkemizde pek fazla alışık olmayan durumdur fakat yurt dışında evlilikleri veya aileleri ile ilgili sorun yaşayan bireyler İlişki Terapisi adı altında düzenlenen bazı programlara katılmaktadır.
Bazı çiftler kavga ederek anlaşmazlık uyuşmazlık yaşayabilirken bazı ilişkiler de ise hiç kavga olmadan yine tükenmişlik içine düşülebilir. Bu evlilikler ise kaliteli bir evlilik olmamakla birlikte aynı zaman da çiftler birbirinden tamamen kopukturlar. Bazı durumlardan dolayı çiftler İlişki Terapisine ihtiyaç duyabilir.
Bu durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Sık sık yaşanan tartışmalar
  • Olumlu olan duygu ve düşüncelerin azalması
  • Arkadaşlık ilişkisinin zayıflaması
  • Önemsememe
  • Çiftler arasında yaşanan duygusal şiddet
  • Çiftler arasında yaşanan fiziksel şiddet
Gibi daha birçok sorun nedeni ile kişiler İlişki Terapisine ihtiyaç duyabilir. Evli çiftlerin terapiye ihtiyaç duyabileceği gibi evlilik yolunda ve uzun süredir ilişkisi olan çiftler de bazen terapiye ihtiyaç duyabilir.

İlişki Terapisi Nedir?

Aile içerisinde bazı problemler bulunur. Bu problemlerin ise bazı çözümleri bulunmaktadır. Yalnız çiftlerin alacakları bir terapi yardımı ile birbirlerine olan tutum ve davranışlarında değişme görülebilir. İlişki Terapisinin amacı çiftlerin evlilikleri tekrar eski hale getirerek çiftlerin birbirlerine olan saygı ve sevgisini tekrar kazanmalarını sağlamaktır. Ayrıca aralarında sohbet veya konuşma dahi olmayan çiftlerin de konuşmalarını sağlar. Çiftler için ilişkini çıkmaza doğru gitmesini engeller.

İlişki Terapisi Nasıl Uygulanır?

Terapiye başvuruda bulunan çiftler geniş bir şekilde incelenir ve denetlenir. Nerelerde sorun ve sıkıntı yaşadıkları tespit edilerek daha çok bu konuların üzerine gidilir. Ayrıca birbirlerine karşı konuşma fırsatı da yaratılmış olur.