Sanatla Terapi
Sanatla Terapi
15 Mayıs 2020
Çocuk ve Ergen Terapisi
15 Mayıs 2020

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Psikolojik Rahatsızlıklar > Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Daha önce hiç durduk yere korkuya kapıldınız mı? Durdurmak istediğiniz ama durduramadığınız düşünceler beyninizin etini yiyecek hale geldi mi?

Herkesin normal karşıladığı bazı şeyleri saplantı haline getirdiniz mi? Obsesif kompulsif bozukluk yaşayan tüm insanlar bu duyguları yaşamakta. Genel anlamda ''saplantı haline getirilen birtakım duygular'' olarak isimlendirebiliriz.

Obsesif kompulsif bozukluk, kişinin hem kendisine hem de çevresindeki insanlara oldukça fazla psikolojik zarar verir. Devamlı kaygı durumu içinde olan bu hastalar için yaşam tahmin edebileceğinizden çok daha zordur. Peki, neden olur bu obsesif kompulsif bozukluk?

Obsesif Kompulsif Bozukluk Neden Olur?

Nedeni tam olarak bilinmese de kişinin özellikle geçmişte yasadığı bazı durumlar kaygı bozukluğunu tetikleyebiliyor.
Örneğin;

  • Taciz-tecavüz
  • Çok değer verilen birini aniden kaybetmek
  • İlişki sorunları
  • Aniden yaşam değişikliği
Obsesif kompulsif bozukluk nedenleri olarak başlıca bu nedenler gösterilse de asıl nedeni hiç kimse tarafından bilinmiyor.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Obsesif kompulsif bozukluk, kendini çabuk belli eden bir psikolojik rahatsızlık olduğu için bazı belirtilerle çabucak tespit edilebilir.
Bu hastalığın belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Simetri hastalığı
  • Takıntı düzeyinde titizlik
  • Bir cümleyi devamlı içinden tekrarlamak
  • Her şeyi kontrol altında tutma isteği
  • Sürekli el yıkamak
Bu gibi başlıca belirtiler, obsesif kompulsif bozukluğun tespit edilmesinde yardımcı olmaktadır.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavi Edilebilir mi?

Obsesif kompulsif bozukluk, tedavi edilmediği müddetçe kendini tekrarlamaya daha da şiddetle artarak devam edecektir. Bu nedenle tedaviye erken başlamak önemlidir. Obsesif kompulsif bozukluğun tedavisi iki şekildedir. Belirli aralıklarla alınan terapiler ve terapileri daha etkili kılmak için kullanılması gerekilen ilaçlar. Doktorunuz size uygun olan terapi zamanını ve kullanmanız gereken ilaçları size verecektir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Hangi Yaş Aralığında Görülür?

Ergenlik döneminde sıklıkla karşılaşılan hastalıklardan biri olan obsesif kompulsif bozukluk, 20 - 25 yaşları arasında genç erişkinlik döneminde de oldukça fazla rastlanılmaktadır. Erkeklere kıyasla kadınlarda daha fazla görülen bu hastalık, çok nadir de olsa yaşlı bireylerde de görülebiliyor.