Çocuk ve Ergen Terapisi
15 Mayıs 2020
Depresyon
15 Mayıs 2020

Panik Atak

Panik Atak

Düzenli ve ani olarak bir korku veya panik duygusunun etkisi altında kalınan anksiyete bozukluğuna denir.

Hemen hemen herkes belirli zamanlarda panik ve endişe hissini yaşayabilir. Bu duygu stresli, gergin ya da tehlikeli olaylara karşı verilebilen doğal bir tepki olarak gözlemlenir. Yalnız panik atak bozukluğundan etkilenen bir birey için anksiyete, panik, endişe ve stres hisleri hem düzenli, hem de genelde belirgin bir neden olmadan meydana gelir.

Panik atak bir ruhsal rahatsızlık olarak görülür. Birçok ruhsal rahatsızlık durumlarında olduğu gibi, panik atak rahatsızlığının da net bir sebebi tam olarak belirlenmemiştir. Ancak durum muhtemelen hayatta yas gibi tramva veya oldukça stresli bir yaşantı, ya da beyinin nörotransmitter bozukluğu veya bunun gibi faktörlerle bağlantılı olduğu düşünülmektedir.

Oluşan semptomlardan zarar görme veya ölme kaygısı sebebiyle yaşamın doğal akışına uyum sağlamakta güçlük çekilir. Bu esnada birey anksiyetenin yanı sıra farklı zihinsel ve fiziksel durumlar ile karşılaşma olasılığı yüksektir. Panik atak herhangi bir neden olmadan oldukça hızlı şekilde ortaya çıkabilir. Birey için çok stresli ve korkutucu bir durum olmaktadır.
Panik atak belirtileri olabilen durumlar aşağıda verilen semptomlar gözlenir;

Bu durumlardan en az dört tanesi aynı anda panik atak da görülebilir. Atakların daha çok kötü olmaması şekerli yiyecek ve içecekler, kafein, sigara ve alkol kullanımına bağlıdır. Eğer bir kişi panik atak veya panik bozukluğu belirtileri gösteriyorsa bir ilgili hekime başvurması gerekmektedir. En iyi tespit bu konuda uzman olan doktorlar tarafından şüphesiz belirlenir. Bu ruhsal bozukluk ilaç veya bilişsel davranışçı terapi sonrası düzelme görülmeye bilir. Bu durumlarda hasta hekim tarafından bir psikiyatrist yada akıl sağlığı uzmanına yönlendirilebilir. Önemli olan tam zamanında bu konuda çekinmeden yardım almak.