Stres
15 Mayıs 2020
Obsesif Kompulsif Bozukluk
15 Mayıs 2020

Sanatla Terapi

Sanatla Terapi

Son zamanlarda psikolojiyle ve terapiyle ilgilenen kişiler tarafından yapılan araştırmalar ve çalışmalar sonucunda terapi yapmanın birçok başka seçeneği doğmuştur. Bu seçeneklerden biri olan sanatla terapi, çeşitlendirilen terapiler içinde en fazla etki eden terapi yöntemlerinden biridir.

Sanat Nedir?

Sanat, ezelden beri var olan ve kendimizi bulmamızda büyük bir etkisi olan fikirlerin bütünüdür. İnsanın kendisiyle olan ilişkisi, insanın doğayla, başkalarıyla, hayvanlarla olan ilişkisinin bütünü sanat ile ilgilidir. Sanatın insanlar üzerinde sakinleştirici bir etkisi olduğunu zaten pek çoğumuz biliyoruz. Örneğin; kendimizi çok hüzünlü hissettiğiniz anda edebi sanatlardan olan şiir okumak size iyi gelebilir. Hatta çok öfkeli olduğunuz bir anda müzik açarak yavaş yavaş sakinleştiğinizi hissedebilirsiniz. Birçok yönüyle sanat, insanlar üzerinde terapi etkisi uyandırabilir ve buna ''sanatla terapi'' adı verilir.

Kimlere Sanatla Terapi Önerilir?

Terapi yöntemleri, kişinin eğilimlerine göre seçilir. Tüm terapi yöntemlerinde olduğu gibi sanatla terapide de seçilmiş bazı kişiler vardır.
Örneğin;

  • Sözel iletişiminiz güçsüzse,
  • Şizofreni benzeri psikopatlık davranışlarınız varsa,
  • Davranış bozukluğu yaşayan çocuklarda,
  • Fiziksel hastalıkların bazılarının tedavisinde sanatla terapi önerilebilir.
Üstte saydığımız dört kritere uyan hastalara sanatla terapi yöntemi uygulanmış ve büyük çoğunluğundan olumlu dönüşler alınmıştır.

Sanatla Yapılan Terapi Sırasında Nasıl Çalışılır?

Eğer siz sanatla terapi yöntemi ile terapi alıyorsanız çok şanslısınız demektir. Sanatla ilgilenmek, insanın kafasını başka şeylere yormasını sağladığı için onu yoran düşüncelerden uzaklaşmasını sağlar. Böylelikle kişi yavaş yavaş içinde olduğu buhranlı ruh halinden uzaklaşmaya başlar. Örneğin; terapistiniz sizi bir enstrüman çalmaya teşvik edebilir. Hatta kendinizde hiç bilmediğiniz resim çizme yeteneğine sahip olabilirsiniz, sanatla terapi sayesinde de kendinizi daha iyi tanıyarak bu hiç bilmediğiniz yönünüzü keşfetmiş olursunuz.

Sanatla Terapide Duyguları Keşfetmek

Hemen hemen hepimizin açığa vurmaktan korktuğu, çekindiği duyguları vardır. Sanatla terapi esnasında da sanat sizi bazı şeylere iter. Örneğin; resim çizmek, yazı yazmak, müzik yapmak, tiyatroyla uğraşmak. Ama fark ettiyseniz bu yapabileceğiniz birçok yön kendinizi keşfetmeye yardımcı olur. Böylelikle açığa vurmaktan çekindiğiniz duygulara korkmadan, cesurca yaklaşabilirsiniz.