Uçak Fobisini Anlamak
15 Mayıs 2020
Sanatla Terapi
Sanatla Terapi
15 Mayıs 2020

Stres

Stres

Yaşadığımız teknoloji ve sanayi çağı içerisinde rekabet ortamında çalışmak veya eğitim görmek zorunda kalanların stressiz bir hayat sürmeleri olanaksızdır. Günümüz dünyasında herkes pek çok farklı konuda ve alanda stres ile baş etmek zorunda kalıyor. Peki, stresi azaltmak veya stres ile başa çıkmak mümkün mü?

Stresin Nedenleri

Stres her alanda karşımıza engel olarak çıkan, günlük hayatı olumsuz etkileyen bir durumdur. Gün içerisinde, hayatta stres altında kalmak için pek çok neden bulunur. Önemli olan bu nedenleri fark ederek stres yaratan durumlarla yaşamayı ve üstesinden gelmeyi başarabilmektir.

  • Okul veya iş yeri değişikliği
  • Yaklaşan sınavlar veya mülakatlar
  • Ev veya şehir değişikliği
  • Yakınlardan birinin vefat etmesi
  • Evlenmek veya boşanmak
  • Hamilelik veya doğum
  • Yoğum tempolu uzun çalışma süreleri
  • Maddi zorluklar
  • Hastalık
Daha pek çok durum stres yaşanmasına yol açabilir. Yaşanılan olaylar kişinin karakterine bağlı olarak yaşanan stresin şiddeti değişir.

Stresin Belirtileri

Stres belirtileri 4 farklı başlık altında incelenir. Bedensel, duygusal, bilişsel, davranışsal olarak farklı şekillerde kendini belli eden stresin genel belirtileri arasında; kaslarda gerilme, düzensiz nefes alış verişi, isteksizlik, uyku bozuklukları, asabiyet, alınganlık, karamsarlık, öfke patlamaları, baş dönmesi, metabolizmanın yavaşlaması ve bünyenin zayıflaması gibi durumlar meydana çıkar.

Stres İle Yaşamayı Öğrenmek

Stres her ne kadar günlük yaşantıyı olumsuz etkilese de bazı durumlarda sorumluluk ve bilinç açısından gereklidir. Bu nedenle stresle yaşamayı öğrenmek stresin yarattığı olumsuz durumlardan kurtularak yararlı olduğu kadarını hissetmeye yardımcı olur. Stres ile yaşamayı öğrenmek için kişinin önce kendini sonrasında içerisinde bulunduğu ortamı ve durumları sevmesi aynı zamanda kabullenmesi gerekir. Yaşam alanını keyifli hale getirmek, yeni hobiler edinmek hatta evcil hayvan sahiplenmek bile stres ile yaşamayı kolaylaştırabilir.

Stresle Başa Çıkmak

Yüksek düzeyde hissedilen stres ile başa çıkmak için kişi kendini yeter görmüyorsa mutlaka profesyonel yardım almalıdır. Yüksek stres ile yaşamak kişiyi daha da olumsuz yönde etkileyecek, gündelik hayatında sorunlar yaşamasına neden olacaktır. Uzman yardımı ile beraber stres ile başa çıkmak mümkündür. Ancak unutulmamalıdır ki kişi kendi gayreti olmadan stres ile başa çıkma konusunda yüzde 100 başarıya ulaşamaz.