İlişki Terapisi
15 Mayıs 2020
Stres
15 Mayıs 2020

Uçak Fobisini Anlamak

Psikolojik Rahatsızlıklar > Uçak Fobisini Anlamak

Uçak Fobisini Anlamak

Uçuş fobisi, genel itibari ile uçma eylemi veya uçma düşüncesine karşı oluşan büyük bir şiddet ile korku duyulan durum olarak adlandırılmaktadır. Uçma fobisi olan bir kişide, uçma kelimesini duyduğunu an anksiyete durumu yani kaygı durumu bozukluğu meydana gelir.
Kişi bu durumu çeşitli nedenlere bağlayabilir. Uçak fobisi, birden fazla yaşanmış olan kötü olay ile oluşabileceği gibi yaşadığınız bir travma sonucunda bile ortaya çıkabilir. Genel olarak insanlar doğdukları an da uçak fobisi ile dünyaya gelmemektedir. Uçak fobisi, daha sonradan kazanılmış olan bir durumdur. Bunun için uzman bir psikiyatriden yardım alınması gerekmektedir.

Uçak fobisini anlamak oldukça zordur. Çünkü uçak fobisi birden fazla etmen ile ortaya çıkabilir. Bu etkenlerden bazıları; çocukluktan kalan bir fobi olabilir veya yetişkinlikte geçirilmiş olan bir travmadan dolayı meydana gelmiş olabilir. Yapılan araştırmalar içinde, en güvenli ulaşım aracı uçak olarak tespit edilmiştir. Bu nedenle bir psikiyatriden yardım alarak uçak fobisini yenebilirsiniz.

Uçak Fobisi Nedir?

Uçak fobisine aynı zamanda aviofobi de denilmektedir. Uçak fobisi, kişilerde bulunan uçuş korkusunda kaynaklamaktadır. Bazı insanlar için uçuş düşüncesi bile uçağa gerek kalmadan korkuya neden olabilir. Uçuş fobisi olan kişiler için, uçakla seyahat yapmak oldukça zordur. Ayrıca tedavi edilmeden uçak fobisi olan kişilerin uçağa binmesi, panik atak bile geçirmelerine neden olabilir ve tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Uçak Fobisini Yenmek İçin Ne Yapılabilir?

Uçak korkularının şiddeti bir insan üzerinde çok fazla ise, o kişi bu fobiyi tek başına yenemeyebilir.
Ama kendine soracağı şu sorular ile işini kolaylaştırabilir;

  • Neden uçaktan ve uçmaktan korkuyorum?
  • Uçaktan korkmaya ilk ne zaman başladım?
Eğer uçak korkunuz yüksek derecede ve uçağa binmekten çok korkuyorsanız bir uzmana başvurmanız gerekmektedir. Bu nedenle uçak korkusu yüksek olan kişilerin korkularını yenmeden uçuş yapmaları önerilmemektedir. Bunun dışında eğer uçaktan aşırı bir korkunuz yok ise, uçak seyahati yapabilirsiniz. Herhangi bir sorununuz olduğunuz uçak içinde bulunan personellerden yardım isteyebilirsiniz. Çünkü uçakta çalışan personeller bu durumlar için eğitim almıştır.